Če pogledamo natančno definicijo, je Mac dejansko PC, saj se PC prevaja kot »personal computer« oz. osebni računalnik. V vsakdanji rabi pa se izraz PC uporablja za računalnik z operacijskim sistemom Windows, in ne za operacijski sistem proizvajalca Apple. Kakšne so torej največje razlike in tudi podobnosti med MAC in PC?
V čem sta si Mac in Windows PC podobna
Oba imata enake komponente strojne opreme.
Oba sta kompatibilna z različnimi tipkovnicam in miškami, vključno za brezžičnimi.
Oba imata enaka vmesnika, ki omogočata shranjevanje aplikacij na namizje, zagon aplikacij s klikom, iskanje dokumentov v mapah, in ostale funkcije.
Oba imata virtualno asistentko: Mac ima Siri, Windows PC pa Cortano.
Oba omogočata uporabo storitev v oblaku, kot so Dropbox, Box.net in Google Drive.
Največji internetni brskalniki kot so Chrome, Safari in Firefox so na voljo obema, le Microsoftov brskalnik Edge je trenutno na voljo samo operacijskemu sistemu Windows.
Dokumenti ustvarjeni v Microsoft Office ali podobno Office aplikacijo, se lahko odprejo tako z Mac kot tudi Windows PC
Ključne razlike med Mac in Windows PC
Za Microsoft Windows je na voljo več programske opreme, vključno s tisto, ki jo večina uporabnikov potrebuje za delo.
Microsoft Windows podpira zaslon na dotik kot tudi tipkovnice in miške, ki so na voljo namiznim, prenosnim in tabličnim računalnikom. Operacijski sistem Mac ne podpira zaslona na dotik, kar pomeni da ni na voljo prenosnim in namiznim računalnikom.
Mac je povezan z iPhone in iPad, zato preko aplikacij AirDrop ali iCloud omogoča brezžično izmenjavo in odpiranje datotek, ter se oglaša na telefonske klice sprejete preko iPhone.
Windows PC izdeluje več proizvajalcev, kot na primer HP, Dell in Lenovo, zato je cena nižja v primerjavi z Mac.
Mac izdeluje in prodaja samo Apple. To omogoča večji nadzor nad izdelavo strojne opreme, zato povzroča manj težav in posledično boljšo stabilnost.
Microsoft Windows podpira igranje videoiger, kar vključuje tudi strojno opremo za virtualno resničnost, kot je Oculus Rift in HTC Vive.
Windows PC je lažje nadgraditi po delih. Čeprav je za večino ljudi bolj priročno kupiti nov PC, je za podaljšanje delovanja PC možno ločeno nadgraditi RAM za uporabo aplikacij, grafično kartico za igranje računalniških iger in/ali podatkovno diskovje za glasbo, filme in ostale medije.